Fudbal na Grenlandu

November 1, 2024

Grenland: Najveće ostrvo na svetu

Grenland predstavlja najveće ostrvo na svetu. Nalazi se između Severnog ledenog okeana i Atlantskog okeana i autonomna je oblast Kraljevine Danske. Skoro 3/4 teritorije prekriveno je potpunim ledom i stoga je nenaseljeno, pa sa populacijom od nešto više od 56 hiljada stanovnika, Grenland je teritorija sa najmanjom gustinom naseljenosti na svetu. Stanovnici se uglavnom izjašnjavaju kao Grenlanđani, odnosno, da budemo precizni, Inuiti ili Eskimi. Većina stanovništva živi u naseobinama uz obalu zbog jednostavnijeg snabdevanja, naročito uz jugozapadnu obalu u pet velikih okruga. Njihova imena su prilično čudnovata, pa da ne biste lomili jezik dok čitate, neću ih pominjati.

Elem, da se ovaj tekst ne bi pretvorio u čas geografije uz pomoć Vikipedije, prelazimo na temu ovog članka, koju ste, doduše, mogli zaključiti iz naslova. Koliko vas je igralo fudbal na snegu? Moćno, zar ne? E pa, ovi ljudi ovde to mogu da rade cele godine! Igraju fudbal i trude se da budu srećni. Nije bitno godišnje doba, podloga ili kakvi su vremenski uslovi – bitna je sreća koju im fudbal donosi. Čudan stav, priznajem, naročito jer dolazi od čoveka koji više voli košarku, ali poenta je jasna. No, dosta ćaskanja – pređimo na stvar. Fudbal na Grenlandu.

Fudbalski savez Grenlanda

Fudbalski Savez Grenlanda (KAK na danskom) osnovan je 4. jula 1971. godine. Neću vas zamarati činjenicama o tome da se upravni odbor saveza sastoji od sedam članova, da se predsednik bira na svake dve godine, ili da se na svake dve godine biraju novi članovi odbora. Nije to poenta. Poenta je ono čisto, prava esencija fudbalske igre. Savez trenutno ima 38 registrovanih klubova i oko 5500 registrovanih igrača. Uzimajući u obzir da je cela populacija Grenlanda nešto više od 56 hiljada ljudi, 10% registrovanih fudbalera je impresivan broj. Naravno, svi registrovani igrači su amateri. Fudbal se na Grenlandu još uvek igra iz ljubavi.

Savez do danas nije uspeo da se izbori za članstvo u krovnoj svetskoj fudbalskoj organizaciji, FIFA-i. To je delom zbog nesuglasica sa zvaničnicima FIFA-e, ali i zbog činjenice da, usled nepogodnih vremenskih uslova, na Grenlandu nije moguće imati fudbalski teren sa travnatom podlogom. Ipak, nekoliko terena sa veštačkom travom obezbeđeno je tokom proteklih godina. Uprkos tome, članstvo u FIFA-i i dalje ostaje nedostižno.

Grenlandska liga

Šta je starije – kokoška ili jaje? Nema potrebe da odgovarate. Istražujući o fudbalu na Grenlandu, naišao sam na zanimljivu činjenicu: Grenlandska fudbalska liga osnovana je 1954. godine, dakle 17 godina pre Saveza. Od osnivanja Saveza nalazi se pod njegovim okriljem. Liga se igra tokom jedne nedelje u avgustu, tako da je više turnir nego klasična liga. Ova specifičnost je rezultat vremenskih uslova koji dozvoljavaju igranje fudbala samo tokom tri meseca godišnje. Prosečna cena avionske karte na Grenlandu je oko 1000 funti, što dodatno komplikuje logistiku. Jasno vam je zašto se liga igra u formi turnira.

Sponzori lige su američke multinacionalne korporacije, Coca-Cola i General Motors. KNR TV je televizija koja prenosi utakmice. Liga se formira nakon turnira u svakom od pet velikih okruga. Bar je tako bilo protekle godine. Domaćin turnira uvek se kvalifikuje za finalni deo, slično kao u Evroviziji. Posle prolaska na finalni turnir, igra se po grupama, obično u dve grupe po četiri ekipe, ali taj format nije uvek isti.

Klubovi

Kao što je već rečeno, na Grenlandu postoji 38 registrovanih klubova. Klubovi su specifični jer većina njih u imenu ima godinu osnivanja. Na primer, trenutni šampion je Naglunguaq-48, osnovan 1948. Najuspešniji klub je B-67 Nuuk sa 13 titula, od kojih je devet osvojio u proteklih 15 godina. Čak 15 različitih klubova osvajalo je šampionat tokom 67 godina postojanja lige. Hoćemo li ovog avgusta videti novog neprikosnovenog vladara Grenlanda ili će šampion odbraniti titulu?

U intervjuu za sajt Redbull.com, trener ekipe Naglunguaq, Džimi Džensen, objasnio je sa kakvim se sve problemima on i njegovi igrači susreću:
“Najveći problem su finansije”, rekao je Džensen, koji je kao mladić igrao za B-67, pre nego što je nastavio porodični biznis. “Oko 95% naših sredstava odlazi na putne troškove. Troškovi su toliki da smo morali da smanjimo budžet za hranu da bismo mogli da putujemo. Igramo iz čiste ljubavi, ne dobijamo ni cent.”

Na putu na turnir u Sisimiut, ekipa B-67 ostala je zarobljena na aerodromu Kangerlussuaq. Posle neuspešnih pokušaja da obezbede prevoz, uspeli su da pronađu brod. Putovanje je trajalo šest sati, iako bi avionom stigli za pola sata. Sličan problem imala je i ekipa G-44 iz Qeqertarsuaqa, koja je do Sisimiuta putovala brodom čak 22 sata.

Ovo su samo neke od anegdota koje pokazuju koliko je zapravo teško igrati fudbal na Grenlandu.

Naslovna slika credits: Redbull.com

Pratite nas!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *