Nedugo nakon završetka prošle sezone pojavila se informacija da će od početka ove sezone biti vraćeno „bonus pravilo dva igrača“. Pre početka tekuće, pravilo je usvojeno, a mnogi klubovi našli su se u nepovoljnoj situaciji. Aleksandar Stanojević je među prvima reagovao na tu odluku. Zanimljivo je da je Zajednica prvoligaša i superligaša klubovima dala „olakšicu“, tako što oba srpska igrača moraju biti mlađa od 22 godine ili rođena posle 1. januara 2022. godine.
Iako je decenijama važila za jednu od najboljih škola na Starom kontinentu, fabrika talenata u Zemunelu odavno je zapuštena. Klub godinama nije izbacio igrača na kojem bi ozbiljno zaradio, ako ne računamo „skromni“ iznos od transfera Sameda Baždara. Da ne govorimo o tome da su „bonusi“ napuštali klub čak i bez obeštećenja. Neki su pojačali i konkurente u Superligi, poput Milana Aleksića, na čijem je transferu Radnički iz Kragujevca ostvario značajan prihod.
Nemanja Trifunović bio je jedna od dve opcije koje su još prošle sezone imale „neku“ minutažu. Proizvod crno-bele akademije nastupao je u prošlogodišnjim kvalifikacijama za Ligu šampiona mladih, a od početka ove sezone na terenu se pojavio četrnaest puta, pri čemu je samo jednom odigrao dve utakmice u kontinuitetu od prvog do poslednjeg minuta. Najviše poverenja dobio je od Aleksandra Stanojevića, dok ga je kod Miloševića i Jovanovića bilo sve manje. U tom periodu zabeležio je po jedan gol i asistenciju.
Mateja Stjepanović bio je jedan od ključnih igrača koji je prošlogodišnji decembarski „Večiti“ derbi na „JNA“ izneo na svojim plećima u tandemu sa Frenkom Kanuteom na sredini terena. I taman kad su se mnogi nadali da će dobiti šansu, to se nije desilo – ni tokom proleća, a ni sada kada je to bilo najpotrebnije. Svi su se pitali razlog njegovog neigranja, ali odgovor još uvek nije poznat. Jedini put kada je odigrao skoro ceo meč bio je u porazu od Spartaka u Subotici (85 minuta). Marko Jovanović mu je pružio priliku od starta u susretu protiv Železničara u Pančevu, ali ga je povukao na poluvremenu. Osim ta dva meča, Stjepanović je u još šest susreta ulazio u igru kao rezerva.
Među prvima koji su ovog leta stigli na „JNA“ bio je Ibrahim Zubairu, jedan od najboljih igrača u dresu Jedinstva sa Uba i verovatno najzaslužniji za ulazak ovog kluba u Superligu. Ako posmatramo statistiku, on je najviše pokazao među „bonusima“ u redovima Partizana. Momak iz Gane sa srpskim pasošem propustio je samo dve utakmice, dok je na preostalih 18 zabeležio 6 golova (deli drugo mesto sa Đorđem Jovanovićem) i tri asistencije (deli isto mesto sa Aldo Kaluluom). Definitivno, sudeći po dosadašnjim nastupima, klub bi od njegovog transfera mogao ostvariti značajan profit.
Iz Voždovca je doveden desni bek Vukašin Đurđević, mladi reprezentativac Srbije, koji je zabeležio 10 nastupa za crno-bele. Najslabiju utakmicu odigrao je u poslednjem ovogodišnjem meču beogradskog kluba – protiv Radničkog u Nišu, kada je dobio drugi žuti karton i bio isključen. Pored afričkog internacionalca, on je jedini u ovoj kategoriji, a da nije „dete“ kluba.
Tek u foto-finišu prelaznog roka, kao grom iz vedra neba, pojavila se opcija za povratak jednog dobro poznatog lica. Mihajlo Ilić, nezadovoljan minutažom u Bolonji, odlučio je da se nakon januarskog odlaska u Italiju vrati u klub u kojem je ponikao. Odigrao je četrnaest utakmica u najjačem rangu domaćeg fudbala, pri čemu je propustio samo duel protiv Radničkog iz Kragujevca zbog povrede. U tom periodu postigao je i dva gola.
U kategoriju „iznuđenih rešenja“ moramo da svrstamo centarfora Dušana Jovanovića. Pitanje je da li bi mladi Smederevljanin dobio šansu da se nije povredio njegov prezimenjak i iskusniji kolega Đorđe. Njegovim odsustvom, izbor na ovoj poziciji sveo se na dva igrača – Nemanju Nikolića i Alda Kalulua, kojem to nije prirodna pozicija. On je na šest utakmica odigrao svega 56 minuta.
Dok su se Aleksandar Stanojević i Savo Milošević odlučivali da ubacuju još „bonusa“ kada je meč bio rešen ili da vrše izmene jednog za drugog kada se jurio rezultat, Marko Jovanović je odlučio da podrži koncept nove uprave i pruži mladim talentima iz omladinske škole šansu da igraju seniorske mečeve.
U prvi red moramo da spomenemo zaboravljenog Milana Roganovića, dečka kojeg su još letos projektovali kao prvog desnog beka, ali ga je povreda onemogućila da pokaže svoj potencijal. On je na poluvremenu u Pančevu zamenio Aleksandra Filipovića, igrao od početka do 77. minuta protiv IMT-a i ušao u igru na „Čairu“ otprilike pola sata pre poslednjeg sudijskog zvižduka.
Najviše od svojih vršnjaka profitirao je Dimitrije Janković. Momak koji je u februaru postao punoletan, zabeležio je nastupe kao starter na poslednja četiri susreta u dresu kluba sa Topčiderskog brda, pri čemu je jedino u debiju protiv niškog Radničkog na domaćem terenu ušao u igru sa klupe za rezerve.
Još dva momka iz generacije “2006”, Zoran Alilović i Ognjen Ugrešić, dobili su poverenje nekadašnjeg defanzivca crno-belih. Prvi je dobio nešto veću minutažu, debitujući na istom duelu kao i Janković. Na pretposlednjem meču protiv IMT-a odigrao je 33 minuta, dok je u Nišu igrao skoro celu utakmicu, zamenjen tek u finišu. Kikinđanin je odigrao poslednji minut u Pančevu, dok je 31 minut proveo na terenu protiv subotičkog Spartaka.
Još jedan momak koji je zabeležio nastup bio je Mihajlo Petković – on je odigrao poslednjih četrnaest minuta u pobedi protiv Jedinstva.
Najavili su Predrag Mijatović i Danko Lazović da će fokus biti usmeren na oporavak omladinske škole, ali i da će mladim igračima iz iste biti data veća šansa među seniorima. Marko Jovanović je pokazao da može da se računa na njih, pa se nadamo da će i njegov zamenik dati veću šansu „junošama“, budući da su oni godinama punili kasu kluba iz Humske 1.
slika: FK Partizan